Tri opozicone koalicije imaju 41 mandat, a uz dva mandata SDP-a, ispada da opozicija ima jaku većinu.
Milo Đukanović bio je crnogorski premijer u četiri mandataEPA
Na osnovu 95 posto obrađenih glasačkih listića, crnogorski Centar za monitoring potvrdio je u ponedjeljak rano ujutro da opozicija ima većinu mandata u crnogorskom parlamentu, te da Demokratska partija socijalista Mile Đukanovića nakon 30 godina ide u opozicione klupe.
Prema podacima Centra, DPS ima 30 mandata, koalicija „Za budućnost Crne Gore“ 27, “Mir je naša nacija” 10, a “Crno na bijelo” četiri.
Po tri mandata imali bi Socijaldemokrati i Bošnjačka stranka, dva SDP i dva mandata dvije liste albanskih partija.
Kad se sve zbroji, tri opozicone koalicije imaju 41 mandat, a ako bi se tome pridodala i dva mandata SDP-a Ranka Krivokapića, koji je posljednje četiri godine proveo u oporbi, nakon što se 2016. godine sukobio sa Đukanovićem i napustio vladajuću koaliciju u kojoj je bio punih 18 godina, ispada da opozicija ima jaku većinu.
Najava formiranja ekspertske vlade
Prvi sljedeći korak, koji najavljuju čelnici opozicije, bit će formiranje ekspertne vlade koja bi Crnu Goru vodila do izlaska iz ekonomske krize. U prvim govorima nakon proglašenja pobjede tu ideju podržali su čelnici sve tri koalicije.
Nosilac liste „Crno na bijelo“ Dritan Abazović izjavio je da Crna Gora zaslužuje da je vodi ekspertska vlada.
Abazović je rekao da je nakon 30 godina dočekana smjena vlasti te da su ljudi u toj koaliciji duboko vjerovali u to.
„Mafija više neće vladati Crnom Gorom. Svi su dobrodošli na pravu stvarnu istorije i na poštenje, pravdu i ustav. Znali smo da ćemo biti game-changeri. Dobili smo mafiju bez novca, srcem i znanjem“, rekao je on, prenijela je Beta.
Prekidan skandiranjem “pobjeda, pobjeda”, lider opozicione koalicije “Mir je naša nacija” Aleksa Bečić je poručio da “Crna Gora više nije jedina zemlja na ovom svijetu koja nikada nije smijenila vlast na izborima”.
“Crna Gora večeras piše istoriju, 30 godina smo čekali kada će ovaj čovek, poslednji diktator da ode…Koliko puta smo bili pokradeni, napadnuti i ponižavani, ali uvek smo se dizali, znali smo da istina nema alternativu”, poručio je Bečić kasno sinoć.
Politički analitičar Miloš Bešić rekao je, gostujući u izbornoj noći na Televiziji Vijesti, da je Đukanović izgubio vlast zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti i sukoba sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC), koja je pod motom “ne damo svetinje“ mobilizirala vjernike, te je organizirala masovne proteste protiv tog zakona, prenijela je Hina.
Slavlje oko hrama
Također je sudjelovala u formiranju prosrpske oporbene koalicije “Za budućnost Crne Gore”.
To se pogotovo vidjelo kada je nakon proglašenje pobjede, u ponoć, čelnik te koalicije Zdravko Krivokapić došao u Hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici gdje ga je dočekao mitropolit SPC u Crnoj Gori Amfilohije, dok su njihove pristaše u okolici hrama slavili pobjedu opozicije.
Navedeni zakon je, prema vjerovanju SPC-a, paravan crnogorske države za otimanje crkvene imovine, manastira i crkava.
Milo Đukanović bio je crnogorski premijer u četiri mandata od 1991. do 1993., od 1993. do 1996., od 1996. do 1998., od 2003. do 2006., od 2008. do. 2010. i od 2012. do 2016.
Predsjednik Crne Gore bio je u dva mandata od 1998. do 2002., kao i u aktuelnom mandatu koji je počeo u aprilu 2018. godine.
Državna izborna komisija objavila je preliminarne rezultate parlamentarnih izbora na osnovu 98.55 posto obrađenog uzorka, prema kojima je Demokratska partija socijalista osvojila 35.12, a koalicija Za budućnost Crne Gore 32.52 posto glasova.
Koalicija Mir je naša nacija je osvojila 12.55 posto, Crno na bijelo 5.57, Socijaldemokrate 4.09, Bošnjačka stranka 3.81, SDP – Jaka Crna Gora 3.14, Albanska lista 1.61, a Albanska koalicija Jednoglasno 1.16 odsto.
Hrvatska građanska inicijativa je osvojila 0.27, a Hrvatska reformska stranka 0.13 odsto glasova, i one po ovim rezultatima DIK-a nisu prešle cenzus.
Izvor: Agencije