U posljednje vrijem mnogo buke i javnom prostoru proizvodi polemika oko nacionalnih manjina, ko i pod kojim uslovima se može izjasniti kao nacionalna manjina, da li ima zloupotreba ove odrednice i slično. Na tu temu stigao je u našu redakciju prilog u kojem su date zakonske odredbe ove kategorije, te ga objavljujemo u cijelosti. Možda pomogne u daljnjoj polemici:
U Bosni i Hercegovini, nacionalne manjine su definisane Zakonom o zaštiti prava pripadnika nacionalnih manjina. Prema tom zakonu, nacionalne manjine su grupe građana Bosne i Hercegovine koje tradicionalno žive na teritoriji države, a koje imaju etničke, kulturne, jezičke ili vjerske osobenosti koje ih razlikuju od ostalog stanovništva, i koje izražavaju želju za očuvanjem tih osobenosti.
Priznate nacionalne manjine u BiH:
Zakon prepoznaje sljedeće nacionalne manjine:
1. Albanci
2. Crnogorci
3. Česi
4. Italijani
5. Jevreji
6. Mađari
7. Makedonci
8. Nijemci
9. Poljaci
10. Romi
11. Rusi
12. Rusini
13. Slovaci
14. Slovenci
15. Turci
16. Ukrajinci
Pripadnici nacionalnih manjina mogu se izjasniti kao takvi u službenim dokumentima, poput popisa stanovništva ili drugih administrativnih evidencija, ukoliko pripadaju jednoj od ovih grupa.
Važno je napomenuti da pravo na izjašnjavanje kao pripadnik nacionalne manjine nije ograničeno zakonom, ali u praksi se odnosi na osobe koje se identifikuju s tradicijom i kulturom tih manjina.
BRČKO DISTRIKT BIH
U Brčko distriktu Bosne i Hercegovine, prava i obaveze pripadnika nacionalnih manjina uređena su Zakonom o zaštiti prava pripadnika nacionalnih manjina.
Promjena nacionalnog izjašnjavanja:
Prema članu 4. stav 4. ovog zakona, osoba koja se želi izjasniti kao pripadnik određene nacionalne manjine ne smije biti evidentirana kao pripadnik druge nacionalne ili etničke skupine u posljednjih pet godina. Ova odredba ima za cilj spriječiti zloupotrebe prava koja proizlaze iz nacionalnog izjašnjavanja.
Dakle, da bi se osoba mogla drugačije izjasniti u pogledu nacionalne pripadnosti i ostvariti prava kao pripadnik nove nacionalne manjine, potrebno je da prođe period od pet godina od prethodnog izjašnjavanja.
Prava pripadnika nacionalnih manjina:
Zakon garantuje pripadnicima nacionalnih manjina u Brčko distriktu prava na očuvanje i izražavanje njihovog etničkog, kulturnog, jezičkog i vjerskog identiteta. Također, omogućava im slobodu organizovanja, udruživanja i izražavanja, kao i pravo na osnivanje medija na njihovim jezicima, u skladu s relevantnim propisima.
Za detaljnije informacije i specifične odredbe, preporučuje se konsultovanje samog zakona, koji je dostupan na zvaničnoj web stranici Skupštine Brčko distrikta BiH.
Poslano s mojeg iPhonea