Gradonačelnik Brčko distrikta Siniša Milić proglasio je 4. i 11. juli danima žalosti na području Distrikta, povodom obilježavanja godišnjice stradanja u proteklom ratu.
Dan žalosti 4. jula proglašen je povodom obilježavanja stradanja u Srednjem Podrinju i Birču, a 11. juli u znak sjećanja na stradanja u Srebrenici, navodi se.
Na taj način je, ne samo simbolički, pod istu kapu stavljeno obilježavanja genocida u Srebrenici, po presudi Međunarodnog suda u Hagu, i godišnjica početka stradanja Srba u Srednjem Podrinju i Birču od 1992. do 1995. godine, tokom rata u Bosni i Hercegovini, koju je proglasila Republika srpska. Pri proglašavanju dana žalosti g. Milić izgleda nije spomenuo da se radi o genocidu u Srebrenici, nego o sjećanju na stradanja u Srebrenici, što svakako nije slučajno.
Nije sporno da se obilježavaju sva stradanja, posebno civila, ma koje rase, vjere i nacije bili. No, ovdje se ne radi, kako to želi da predstavi gradonačelnik Milić, o izrazu poštovanja prema svim žrtvama proteklog rata, nego o pokušaju simboličkog izjednačavanja ne samo stradanja, nego i odgovornosti za ono što se dešavalo u BiH 1992.-1995. godine.
Na nivou države Savjet ministara ni ove godine nije postigao konsenzus o proglašenju ovih datuma za dane žalosti na nivou BiH. No, to nije smetalo, kako naglašava gradonačelnik Milić, da svoju odluku donese u skladu sa svojim ovlastima, ali i nakon konsultacija sa svojim političkim partnerima. Očigledno uz njihovu suglasnost. Ako….????
BF
