Koloplet velikih tenzija s izvorištem u odlukama Christiana Schmidta, visokog predstavnika u BiH kojeg Banja Luka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu RS-a, u osvit presude protiv Milorada Dodika prijeti da se izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Republiku Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti, pišu Novosti, glasilo pod kontrolom Vučićevog režima.
Naime, kako „Novosti“ nezvanično saznaju, vlasti u RS-u riješene su da na sjednici parlamenta tokom ove nedjelje proglase ništavnim sve odluke i ingerencije pravosudnih organa i Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) na teritoriji tog bh. entiteta. Sve ovo dešava se u iščekivanju presude Dodiku, kojem se pred Sudom BiH sudi zbog krivičnog djela „neizvršavanja odluka Visokog predstavnika BiH“, a za šta je zapriječena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora, uz mogućnost zabrane vršenja javnih funkcija.
-Prema nekim nezvaničnim najavama, presuda lideru RS mogla bi da bude izrečena u prvim danima 2025. godine, pa je on, suočen sa realnom opasnošću da bude proglašen krivim, što bi vjerovatno značilo i njegovu eliminaciju iz političkog života, riješio da preduhitri sutkinju Senu Uzunović i muslimanske krugove u Sarajevu potezom koji bi mogao da ima nesagledive posljedice, pišu režimske Novosti.
Eventualnim izglasavanjem odluke o suspenziji ključnih nadležnosti BiH na teritoriji Republike Srpske i zvanično bi bio načinjen prvi korak ka njenoj samostalnosti. Time bi se u život vratio dokument o „mirnom razdruživanju dva entiteta u BiH“, a koji je u julu bio najavljen, pa povučen sa dnevnog reda Narodne skupštine RS. Ali, postavlja se pitanje da li bi u jeku sudara globalnih sila i prelamanja njihovih interesa gotovo na svakoj tački svijeta „mirno razdruživanje“ bilo moguće, pitaju se u Vučićevom mediju.
„Ako svedočimo godinama upornim napadima bošnjačkih ekstremističkih krugova, uz obilato šegrtovanje zapadnih sila, na Republiku Srpsku; dovoljno je pomenuti samo da joj je Sarajevo uz pomoć raznih namesnika od 1995. do danas ukinulo 83 izvorne nadležnosti uz kršenje Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma i da je poslednji i najpodmukliji atak pokušaj otimanja njene imovine; naivno je verovati da bi Sarajevo i Zapad mirno posmatrali početak stvaranja nezavisne Srpske.
Za očekivati je da bi se munjevito – do usijanja, aktivirao dežurni narativ o secesionistima iz Banjaluke, koji srčano sve ove godine zastupa i Amerika, a koja je to praktično primenila stavljajući na crnu listu najviše funkcionere RS i viđenije privrednike.
Osim toga, misija EUFOR odnosno NATO je od aprila do septembra višestruko pojačao svoje trupe u BiH, zbog „izazovnih vremena u evropskom teatru“ kako su to tada objašnjavali njihovi stratezi. To je tada izazvalo veliko negodovanje našeg naroda u Srpskoj, jer su probuđena sećanja na bombardovanje koje je ratnih devedestih protiv njih sporovodila avijacija Alijanse. Možemo zamisliti šta bi se desilo kada bi NATO i Oružane snage BiH stale u odbranu „celovite Bosne“ i kada bi svoje snage poslale da zavode red u Srpskoj.
Ovaj opasni scenario bi stavio u izuzetno tešku poziciju Srbiju i njeno rukovodstvo. Primera radi, i naša država i predsednik Aleksandar Vučić našli bi se u grozmornoj situaciji: može li da ne ugrozi Srbiju, a da istovremeno ne ostavi Srpsku samu?
Zato bi u narednim danima ključni politički akteri u RS trebalo na apotekarskoj vagi da odmere – da li je vreme za tako krupne odluke i koja bi bila njihova cena“, pišu beogradske Novosti.
No, ništa nije slučajno, pa ni zveckanje oružjem i najave sukoba s druge strane rijeke Drine, gdje već gotovo dva mjeseca traju masovne demonstracije protiv Vučićevog režima, a nakon tragedije u Novom Sadu kada je u urušavanju nadstrešnice na Željezničkoj stanici život izgubilo 15 ljudi. U Srbiji su na ulice izašli studenti, učenici, prosvjetari, ugledni glumci i sportaši tražeći odgovornost korumpiranog Vučićevog režima.
-Aleksandar Vučić je posve poludio, očito sprema sukob u Bosni i Hercegovini da bi smirio situaciju doma, koju više ne kontrolira, kazao je politolog Davor Gjenero za „Slobodnu Bosnu“.
(M.I.)