bdf.brcko@gmail.com

Medijski mrak u Brčko Distriktu BiH: Političari i osnivaju i vode medije u Brčkom

Stanje u oblasti medija na području Brčko distrikta BiH nikada nije bilo gore. Porazna je činjenica da nikada nije postojao veći broj sredstava za javno informisanje građana, a da su medijske slobode na tako niskom nivou.

Piše: Adis Mujdanović

Kritičkim i istraživačkim novinarstvom bavi se svega nekoliko pojedinaca koji se finansiraju iz različitih izvora, dok većina ostalih medijskih radnika najviše teži za novcem iz “bogatog” javnog budžeta, putem kojeg se izdvajaju milionska sredstva godišnje za promociju aktivnosti javnih institucija, političara, stranaka i ostalih interesnih grupa.

U takvim uslovima, novinari/urednici koji bi možda i htjeli, ne mogu raditi nezavisno, pogotovo u privatnim medijima, gdje su plate svakako veoma male i bukvalno se bore za “budžetske mrvice”.

Privatni ‘javni servis’

Javnim sredstvima većinski se finansiraju skoro svi mediji. Najbolji primjer za to je HIT televizija, koja pravno-formalno djeluje kao privatni/komercijalni medij, ali u praksi i na osnovu percepcije većeg dijela javnosti – obavlja posao privatnog “režimskog javnog servisa”, jer su u njenom programu kritički osvrti na političko-društvenu situaciju procentualno na nivou statističke greške. Izuzeci koji se godinama prepričavaju, a ne pravila.

Najdominantniji izvor finansiranja ove televizije, na osnovu vršenja komercijalnih usluga koje, umjesto novinarskih – praktično najviše odgovaraju opisu PR/portparolskih poslova u službi interesa svih dosadašnjih vladajućih struktura, političara i moćnika – seže duboko u javnu budžetsku kasu Brčko distrikta BiH.

Novčani iznosi su “debelo” u milionima i umjesto da od toga koristi imaju svi građani/poreski obveznici – u ovom slučaju ta ogromna javna sredstva završavaju na bankovnim računima i u džepovima privatnika, koji ne vode brigu o slobodi medija. U fokusu je promocija javnih institucija i funkcionera, stranaka i političara. Već dvije decenije.

Zbog svog površnog novinarskog rada i nekvalitetnog informisanja javnosti, HIT televizija već odavno ne uživa povjerenje velikog broja građana u ovoj lokalnoj zajednici.

Javni ‘privatni servis’

Zvaničnu ulogu javnog servisa obavlja Radio Brčko, koji u javnosti također ima reputaciju režimskog medija, “nagrađenog” godišnjim budžetom od oko milion maraka, tako da su plate njihovih radnika mnogo izdašnije u odnosu na one u privatnom sektoru, zbog čega najveći broj novinara “sanja” o portparolskim pozicijama u brčanskim javnim institucijama.

Pored toga što se radi o dugogodišnjem nekontroliranom i netransparentnom trošenju višemilionskih javnih sredstava, u skladu sa savremenim medijskim trendovima – ne postoji ni racionalna potreba niti opravdanje za tolika budžetska izdvajanja u te svrhe, jer se građani uglavnom informišu putem portala i društvenih mreža.

A tu se posebno izdvaja jedan poražavajući trend u posljednjih nekoliko godina. Javna je tajna da političari danas direktno osnivaju i vode medije, čime zagađuju javni prostor neprofesionalnim radom i ugrožavaju jedno od osnovnih demokratskih prava građana na objektivno informisanje u skladu sa profesionalnim standardima, kodeksima i novinarskom etikom.

Skrivanje informacija

Skupština Brčko distrikta BiH nedavno je u prvom čitanju usvojila Nacrt zakona o slobodi pristupa informacijama kroz koji se omogućava skrivanje informacija od javnog značaja. Predloženi tekst Zakona, umjesto da unaprijedi postojeće standarde transparentnosti i odgovornosti javnih institucija, sadrži odredbe koje bi mogle ozbiljno ugroziti pravo građana na pristup informacijama od javnog značaja.

Posebno problematična je odredba koja onemogućava građanima pravo na žalbu u slučaju odbijanja pristupa informacijama. Ovakvo ograničenje je u suprotnosti s temeljnim principima demokratskog društva i predstavlja korak unazad u pogledu zaštite ljudskih prava i sloboda.

Istraživački novinari već imaju velikih problema kada je riječ o pristupu informacijama od javnog interesa. Pogotovo bih tu istakao Policiju Brčko distrikta BiH koja je, po mom mišljenju, neopravdano veoma zatvorena za javnost, posebno u posljednjih pet godina, tako da već možemo govoriti o određenom negativnom trendu.

Udar na medijske slobode

Ukoliko se Zakon kao takav usvoji u finalnoj verziji, bit će to ogroman udar na medijske slobode u Distriktu, što će u velikoj mjeri otežati rad malog broja medijskih profesionalaca koji se bave kritičkim i istraživačkim novinarstvom.

Oni već sada nisu dobrodošli u ovoj lokalnoj zajednici i nerijetko su meta verbalnih i fizičkih napada, a donošenje navedene političke odluke u budućnosti bi moglo dodatno podstaći potencijalne napadače da se obračunavaju sa nezavisnim novinarima.

Sumrak koji se može pretvoriti u totalni mrak za medije i demokratiju u Brčko distriktu BiH.

Argument.ba

Izdvojeno