Skupština Brčko distrikta je u prvom čitanju usvojila Nacrt zakona o slobodi pristupa informacijama, kojeg su kao takvog zastupnici ocijenili izuzetno značajnim za poboljšanje transparentnosti rada javnih institucija. Međutim, potpuno suprotnog stava su aktivisti i medijski radnici koji su uputili reakcije na potez političara.
Prema njihovom mišljenju, predloženi tekst zakona, umjesto da unaprijedi postojeće standarde transparentnosti i odgovornosti javnih institucija, sadrži odredbe koje bi mogle ozbiljno ugroziti pravo građana na pristup informacijama od javnog značaja.
Posebno problematičnim smatraju odredbu koja onemogućava građanima pravo na žalbu u slučaju odbijanja pristupa informacijama. Kako navode aktivisti, ovakvo ograničenje je u suprotnosti s temeljnim principima demokratskog društva i predstavlja korak unazad u pogledu zaštite ljudskih prava i sloboda.
“To će u praksi stvoriti dodatni prostor vlastima da od javnosti kriju ključne informacije o svom radu, potrošnji javnih sredstva i drugim informacijama od javnog interesa te će primorati građane, medije i civilno društvo da pokreću skupe sudske sporove. To će iziskivati dodatne troškove za zastupanje advokata, sudske takse na tužbe i presude i za očekivanje je da će veliki dio njih u startu odustati”, smatraju u Transparency Internationalu BiH.
“Udar na medijske slobode”
Nezavisni novinar i aktivista iz Brčkog Adis Mujdanović u razgovoru za Klix.ba kaže da bi tekst nacrta zakona u svom istom obliku, kroz finalnu formu i stupanje na snagu, dodatno pogoršao situaciju u oblasti medija. Ističe da istraživački novinari ionako imaju velikih problema kada je riječ o pristupu informacijama od javnog interesa.
“Pogotovo bih tu istakao Policiju Brčko distrikta BiH, koja je po mom mišljenju, neopravdano veoma zatvorena za javnost, posebno u posljednjih pet godina, tako da već možemo govoriti o određenom negativnom trendu. Ukoliko se zakon kao takav usvoji u finalnoj verziji, bit će to ogroman udar na medijske slobode u distriktu i smatram da će u velikoj mjeri otežati rad medijskih radnika koji se bave istraživačkim novinarstvom. Oni već sada nisu dobrodošli u ovoj lokalnoj zajednici i nerijetko su meta verbalnih i fizičkih napada, a usvajanje tog zakona bi moglo dodatno podstaći potencijalne napadače da se obračunavaju sa nezavisnim novinarima”, upozorava Mujdanović.
Govoreći o položaju medijskih radnika i generalnom stanju u ovoj oblasti na području Brčko distrikta, naš sagovornik navodi da ono nikada nije bilo teže.
“Porazna je činjenica da nikada nije postojao veći broj medija, a da su medijske slobode na tako niskom nivou. Kritičkim i istraživačkim novinarstvom bavi se svega nekoliko pojedinaca koji se finansiraju iz različitih izvora, dok su svi ostali direktno povezani sa javnim budžetom, putem kojeg se izdvajaju milionska sredstva godišnje za promociju aktivnosti javnih institucija, političara, stranaka”, nadovezuje se ovaj brčanski novinar.
U takvim uslovima, kaže Mujdanović, novinari/urednici koji bi možda i htjeli, ne mogu raditi nezavisno, pogotovo u privatnim medijima, gdje su plate svakako veoma male i doslovno se bore za “budžetske mrvice”, jer se javnim sredstvima finansiraju i privatni mediji.
Inače, Skupština Brčko distrikta je omogućila rok od 15 dana za amandmansko djelovanje na nacrt zakona, što u Udruženju BH novinari smatraju nedovoljnim za kreiranje prijedloga koji će omogućiti građanima i novinarima nesmetano uživanje prava na slobodan, jednostavan i brz pristup javnim informacijama uz jasne i dostupne žalbene procedure u slučaju uskraćivanja informacija.
“Prostor za skrivanje informacija”
Upozoravaju da je izostavljanje javne rasprave, kao sveobuhvatnog mehanizma prikupljanja mišljenja stručne javnosti i uživalaca prava na pristup javnim informacijama, suprotno demoktarskim standardima transparentnosti i inkluzivnosti procesa kreiranja novih zakonskih rješenja.
“Pozdravljamo namjere predlagača zakona da uredi ovu oblast u skladu sa EU standardima, koji uključuju proaktvnu objavu informacijma, njihovo besplatno ustupanje te obavezu provođenja testa razmjernosti i javnog interesa. U nacrtu Zakon se navodi da su institucije Brčko distrikta dužne dati tražene informacije bez obzira na utvrđeni izuzetak ‘ako je to opravdano javnim interesom’. Normativno davanje prednosti javnom interesu nad eventulanom štetom koja bi mogla nastati objavom informacija, od iznimne je važnosti za rad medija i istraživačkih novinara kojima su često uskraćivane informacije o javnim zvaničnicima i načinima na koje oni obnašaju svoje dužnosti uz nejasna pozivanja na zaštitu privatnosti i neprihvatljivo široku listu takozvanih ličnih podataka”, kažu iz BH novinara.
Istovremeno, Upravni odbor BH novinara ocjenjuje potpuno neprihvatljivim da se ovim zakonom ne predviđa mogućnost izjavljivanja žalbe protiv organa koji je uskratio informacije od javnog značaja.
“Onemogućavanje drugostepenog žalbenog postupka pred institucijama Brčko distrikta, osim što je suprotno međunarodnim standardima, za novinare i sve druge građane će iziskivati pokretanje skupih sudskih postupaka radi dobijanja potrebnih informacija. Navedene odredbe mogle bi također otvoriti prostor brčanskim političarima i javnim službenicima za skrivanje informacija o svom radu, odlukama koje donose i načinima na koje troše javni novac”, upozoravaju iz BH novinara.
Prema procedri Skupštine Brčko distrikta, da bi zakon stupio na snagu, on kroz svoj prijedlog mora biti usvojen i u drugom čitanju.
Izvor: klix.ba