Brčko je u centru političke krize u BiH uslijed jednostranih odluka RS-a koje ugrožavaju nadležnosti državnih institucija.
Može li ovaj distrikt biti pripojen jednom od entiteta u BiH, pita se Deutsche Welle.
Zašto je Brčko dobilo status posebnog distrikta u BiH?
Pregovarači u Daytonu, gradu u SAD-u gdje je sklopljen mirovni sporazum koji je okončao rat u BiH, nisu se mogli dogovoriti kojem bh. entitetu će pripasti Brčko koje je tijekom rata bilo pod kontrolom Vojske Republike Srpske (VRS).
Zato su se strane u pregovorima složile da se odluka o Brčkom donese u arbitražnom procesu pod međunarodnom supervizijom. Arbitražni tribunal za Brčko je 1999. godine donio odluku da Brčko bude distrikt pod ‘ekskluzivnim suverenitetom Bosne i Hercegovine (BiH)‘, s vlastitim organima vlasti.
PROČITAJTE VIŠE Dodikovi sporni zakoni stupili na snagu, no SIPA radi nesmetano
Za provođenje odluke nadležan je ‘supervizor za Brčko‘, po pravilu zamjenik visokog predstavnika u BiH. Tribunal je ostavio mogućnost promjene arbitražne odluke, ukoliko se neka strana ne bude pridržavala svojih odredbi.
Zašto je Brčko ponovno u ‘fokusu‘?
Brčko se ponovno našlo u središtu političkih previranja u BiH, nakon što je Republika Srpska osporila ingerencije državnih institucija, uključujući Sud i Tužiteljstvo BiH te Državnu agenciju za istrage i zaštitu SIPA.
Osuđujući ove poteze vlasti RS-a, koji su uslijedili nakon presude Suda BiH Miloradu Dodiku za nepoštovanje odluka Ustavnog suda BiH i odluka Ureda visokog predstavnika (OHR), supervizor za Brčko Louis Crishock upozorio je da bi ugrožavanje ustavnog poretka BiH moglo dovesti do preispitivanja arbitražne odluke za Brčko.
– Svaki pokušaj ugrožavanja državnog poretka mogao bi imati ozbiljne posljedice po status distrikta i njegovu specijalnu poziciju unutar BiH, naglasio je Crishock nakon razgovora s Clintom Williamsonom, predsjedateljskim arbitrom Arbitražnog tribunala za Brčko.
Vojno-politički analitičar Đuro Kozar ističe da predsjednik RS-a Milorad Dodik ne odustaje od teze da je Brčko vlasništvo tog entiteta, iako Brčko nikada nije pripadalo isključivo jednom entitetu ili jednom narodu.
PROČITAJTE VIŠE U BiH sve napetije, a pogledajte što Dodik objavljuje na X-u
On za DW kaže da je Brčko distrikt dio suverene BiH, a kako je na tromeđi BiH, Hrvatske i Srbije ima veliki geopolitički značaj za regiju.
– Vlasti RS-a žele izdvojiti taj entitet iz BiH tako što će jednostrano ukinuti ingerencije državnih agencija na teritoriju RS-a, a zatim prisvojiti Brčko. Ako bi se to dogodilo, onda bi bila nagrađena zločinačka ideologija koju je VRS provodila i u Brčkom, kaže Kozar za DW.
Što znači Konačna arbitražna odluka i tko bi je mogao promijeniti?
Prema Bodi Weberu, višem suradniku Vijeća za politiku demokratizacije (DPC) iz Berlina ‘konačna arbitražna odluka za Brčko još uvijek zadržava klauzulu da u slučaju kršenja Daytonskog sporazuma može biti naknadno izmijenjena, uključujući i dodjeljivanje Brčkog jednom od entiteta‘.
Weber za DW pojašnjava da je supervizor za Brčko Crishock ‘s dobrim razlogom‘ to spomenuo u kontekstu antiustavnih odluka vlade i Narodne Skupštine RS-a, ali da takva odluka ne bi mogla biti provedena bez snažnijeg angažmana EUFOR-a.
Stručnjak za ustavno pravo Nurko Pobrić ističe da bi odluku o eventualnim izmjenama Konačne arbitražne odluke mogao donijeti predsjednik Arbitražnog tribunala za Brčko Clint Williamson, ali upozorava da je ‘međunarodna zajednica do sada bila nedovoljno odlučna u reakcijama na secesionističke poteze RS-a‘.
Kako se Brčko ranije spominjalo u kontekstu secesije RS-a?
Brčko se i ranije spominjalo u kontekstu kriza izazvanih secesionističkim prijetnjama iz RS-a i najavama ukidanja državnih ingerencija na teritoriju tog entiteta. Probosanski dužnosnici zato su tražili da se u distrikt Brčko rasporede dodatne snage EUFOR-a i NATO-a.
Izvor: jutranji,hr