Denis Zvizdić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, govorio je za portal Radiosarajevo.ba malo prije nego što je ovaj dom uputio Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine na usaglašavanje u drugom čitanju, jer nije bilo entitetske većine.
Sjednica je održana u utorak, 17. decembra, a zakon predviđa ukidanje obavezne zamjene kazne zatvora do godinu dana novčanom kaznom na zahtjev osuđenih.
Denis Zvizdić je objasnio da izmjene zakona imaju za cilj poslati jasnu poruku o ozbiljnosti krivičnih djela koja zaslužuju izdržavanje zatvorske kazne.
“Usvajanjem ovih izmjena šaljemo poruku svim građanima da postoje krivična djela koja po svojoj suštini moraju odražavati pravi efekat kažnjavanja. To je puno izdržavanje zatvorske kazne, jer nije opravdano omogućiti počiniocima da se jednostavno ‘otkupe’ novcem,” istakao je Zvizdić, dodajući da su postojeća pravila često dovodila do toga da osuđena lica izbjegnu zatvor, čak i u ozbiljnim slučajevima.
“Izmjene se odnose na sva krivična djela sa zatvorskom kaznom do godinu dana. Sud će i dalje moći prihvatiti zamjenu kazne novčanom, ali samo kada postoje jasne okolnosti koje to opravdavaju. Ovime se omogućava da pravosuđe odlučuje na osnovu svakog pojedinačnog slučaja,” naglasio je.
Da li će parlamentarci promijeniti Krivični zakon BiH i odredbu o otkupljivanju zatvorske kazne?
Zvizdić vjeruje da će zakon imati i preventivni učinak, jer kazne moraju biti jasna društvena osuda neprihvatljivog ponašanja.
“Svrha kažnjavanja mora biti uticaj na počinioca da ubuduće ne čini krivična djela, ali i opomena ostalima. Ovo je način da se utiče na svijest građana o štetnosti krivičnih djela i pravednosti kažnjavanja počinilaca,” pojasnio je Zvizdić za Radiosarajevo.ba.
Govoreći o podršci ovom prijedlogu u Parlamentu, Zvizdić izražava optimizam. Prema njegovim riječima, zastupnici i članovi Ustavnopravne komisije do sada su pokazali razumijevanje za cilj zakona.
“Namjera je da se jasno stavi do znanja da postoje društveno neprihvatljiva ponašanja, kao što su bludne radnje, seksualni delikti, trgovina ljudima ili izazivanje nacionalne i vjerske mržnje. U posebnim slučajevima, sudovi moraju moći odlučiti da počinioci takvih djela izdrže zatvorsku kaznu, umjesto da je zamijene novcem,” naglasio je Zvizdić.
Dodaje da nije cilj dodatno opteretiti zatvorski sistem, već osigurati ravnotežu između kazne i pravednosti.
“Zakon ostavlja prostor sudovima da procijene opravdanost zahtjeva za zamjenu kazne. I dalje je moguće zamijeniti kaznu novčanom kada je to svrsishodno, ali neće više biti automatski omogućeno svima koji to zatraže,” rekao je.
Zvizdić je također istakao da ovakve izmjene zakona mogu doprinijeti povratku povjerenja građana u pravosudni sistem. Podsjetio je na brojne primjere koji su ranije izazivali nezadovoljstvo javnosti.
“Građani su upravo u situacijama kada su pojedinci ranije uživali ovo pravo otkupa, gubili povjerenje u pravosuđe. Zamislite situaciju u kojoj počinilac bludnih radnji ili trgovine ljudima plati novac da izbjegne zatvor. Žrtve i njihove porodice s pravom su ogorčene. Upravo takvi slučajevi motivisali su me da predložim zakonsko rješenje koje balansira zaštitu žrtava i svrhu kažnjavanja,” kazao je Zvizdić.
Na kraju, Zvizdić apeluje na entitetske parlamente i Skupštinu Brčko Distrikta da usvoje slične izmjene kako bi se osigurala jedinstvena praksa na nivou cijele BiH.
“Raduje me što je Vlada Federacije BiH već predložila izmjene Krivičnog zakona sa ovakvom odredbom. Nadam se da će i drugi slijediti ovaj primjer, jer samo sveobuhvatna primjena ovih mjera može donijeti stvarne rezultate,” zaključio je Zvizdić u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba.