bdf.brcko@gmail.com

Bliži se kraj Vučića, hoće li pasti kao i Milošević

Berlinski Tageszeitung piše da je Vučićeva autokracija “uzdrmana” prosvjedima u Srbiji, izazvanima kobnom nesrećom u Novom Sadu, i ocjenjuje da Vučić prvi put “ne zna što bi”.

Autor teksta Andrej Ivanji tekst počinje citirajući izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića s njegova Instagram profila: “Čak i ako mislite da sam kao Asad, da idem da pobjegnem – nisam”.

Ivanji objašnjava da su “srpskog autokrata” na takvu “dramatičnu izjavu” potaknuli studentski prosvjedi.

Studenti su blokirali nastavu na brojnim fakultetima u četiri sveučilišna grada u Srbiji. “Njihov se broj udvostručio otkako se Vučić prije tjedan dana narugao broju studenata koji su demonstrirali i optužio ih da primaju novac od domaćih i stranih zlikovaca s jedinim ciljem da ga skinu s vlasti.”

Čitateljima njemačkog lista prenosi se izjava Tijane (23), studentice završne godine Fakulteta političkih znanosti u Beogradu, koja kaže da “u Srbiji nema pravde”, da “položaj građana ovisi o njihovim političkim uvjerenjima”. “Još uvijek nisam sigurna da naše blokade mogu promijeniti sustav, ali imaju potencijal za to ako nastavimo s pritiskom i ako uprave fakulteta na kraju stanu iza svojih studenata.”

Vučić je djelovao nedodirljivo

Berlinski list piše da je “navodno stabilna srpska autokracija, koja ima status kandidata za članstvo u EU-u, odjednom uzdrmana, jer su naglas progovorili mladi ljudi koji su otpisivani kao apolitični”.

Istovremeno, kako se navodi, “srpskom autokratu Aleksandru Vučiću dvanaest godina sve je išlo dobro. Korak po korak gazio je ustav i zakone, preuzimao kontrolu nad državnim institucijama i medijima te pokušavao ušutkati civilno društvo. S lakoćom je nadigrao podijeljenu oporbu. Sporadični, a ponekad i masovni građanski prosvjedi neutralizirani su minimalnom upotrebom sile. Vučić je djelovao nedodirljivo”.

– No tada se – piše dalje autor – 1. studenog urušio krov na željezničkoj stanici u Novom Sadu – poginulo je 15 ljudi. Nakon šoka i tuge uslijedio je bijes brojnih građana. Dva su ministra dala ostavke, a trinaest osoba je uhićeno. Ali to nije bilo dovoljno. Slogan “Tvoje ruke su krvave” odjekuje zemljom kao bojni poklič.

Oporba poziva građane na akcije obustave prometa pod motom 15 minuta za 15 žrtava. U jednoj od tih akcija pretučeni su studenti Fakulteta dramskih umjetnosti, a počinitelji su bili i poznati članovi vladajućeg SNS-a. To je bila kap koja je prelila čašu pa su studenti blokirali svoje sveučilište i tražili uhićenje napadača. Uslijedile su blokade ostalih fakulteta i novi zahtjevi, navodi Tageszeitung.

“Situacija podsjeća na studentske prosvjede u Srbiji 1996./1997., koji su doveli do pada Slobodana Miloševića. Autoritarni režim ne može popustiti, ali jako je teško umiriti mlade kad bukti plamen pobune protiv nepravde”, piše autor i navodi da je više od tisuću profesora i znanstvenika potpisalo peticiju podrške studentima, da ih podržavaju i brojni glumci i prosvjetni radnici, a da su poljoprivrednici paralelno organizirali i socijalne prosvjede.

“Čini se da vladar Srbije Aleksandar Vučić prvi put ne zna što će učiniti”, zaključuje Andrej Ivanji u članku za berlinski Tageszeitung, čiji tekst prenosi srpski Danas.

Izvor: Slobodna Dalmacija

Izdvojeno