bdf.brcko@gmail.com

‘Medijska slika Brčko distrikta BiH’

Federalna novinska agencija (FENA) u partnerstvu s Misijom OSCE-a u BiH organizirala je danas u Brčko distriktu BiH konferenciju o temi “Održivi medijski ekosistem Brčko distrikta Bosne i Hercegovine”.

Na panel diskusiji o temi “Medijska slika Brčko distrikta BiH” Šejla Maslo Cerkić iz Odsjeka za ljudska prava pri Misiji OSCE-a u BiH, Suada Mujdanović dopisnica FTV-a u Brčko distriktu, Suvad Alagić novinar RNU Brčko distrikta BiH i Dejan Petrović urednik BHT1 razgovarali su o medijskim slobodama, problemima sa kojima se novinari suočavaju u Distriktu.

Na pitanje moderatora Ilije Muse, zamjenika direktora FENA-e, kako ocjenjuju medijske slobode u Brčko distriktu u usporedbi sa drugim gradovima u BiH, Šejla Maslo Cerkić je navela da je BiH nazadovala za 17 mjesta na globalnom indeksu medijskih sloboda. Sa 64. mjesta pala je na 81. mjesto. To je najveće nazadovanje od svih država zapadnog Balkana.

– Osnovni razlozi mogu se naći u zakonodavnim inicijativama, odnosno, usvojenim zakonima koji ne pogoduju slobodi izražavanja općenito, a posebno medijskim slobodama. Na državnom nivou nedostaju zakoni koji bi rad medija, medijski sektor uredili na sistematičan i sveobuhvatan način – kazala je ona.

Tu prije svega, dodala je, misli na zakon o elektronskim komunikacijama, medijima, zakon o transparentnosti medijskog vlasništva, medijskom oglašavanju te mjere koje bi osigurale stabilno funkcioniranje javnih emitera.

– To su koraci koje država mora poduzeti kako bi imali uređen medijski prostor u cijeloj BiH, što bi se sigurno reflektiralo pozitivno i na Brčko distrikt – zaključila je Cerkić.

S obzirom na to da je u najavi zakon o medijima u Brčko distriktu, naglasila je, OSCE će pratiti proces i stoji na raspolaganju za bilo kakav vid pomoći i podrške.

Osim zakonskih preduvjeta, postoje i ekonomski i politički pritisci s kojima se mediji susreću svakodnevno u svom radu, a primjer tome su nedavni Lokalni izbori u BiH na kojima su se mediji suočavali sa poteškoćama u praćenju kampanje. Izazovi su slični i u regiji.

Medijska slika u Brčko distriktu, po ocjeni novinara Suvada Alagića, je šarena, ima i dobru i lošu stranu.

Smatra da trenutna vlast u Brčko distriktu može izdejstvovati zakon na nivou Distrikta koji će zaštititi medije i novinare te naveo i to da Brčko distrikt nema udruženje novinara. Stoga je predložio osnivanje takvog udruženja ne samo na nivou Distrikta nego i entiteta te države.

Također smatra da treba zabraniti novinarima politički angažman, te da novinar ne može biti član političke stranke.

Shodno tome, dopisnica FTV-a Suada Mujdanović smatra da politika ima veliki uticaj na slobodu medija, a to je obrazložila činjenicom da mediji u Brčko distriktu nemaju ni jedan kritički osvrt na rad Vlade i Skupštine Distrikta, jer se mediji finansiraju iz Budžeta Brčko distrikta.

Teme koje su od životne važnosti građanima, kako je rekla, kao što je zašto deset godina nema magnetne rezonance, ne mogu se potencirati jer je kritika Vladi i Skupštini Brčko distrikta uvijek dočekana kao negativna, usljed čega novinari ulaze u sukob sa vlastima i imaju problema.

Također je navela i to da pojedini političari kupuju portale, postaju vlasnici novinskih portala i tako plasiraju samo informacije koje im u tom trenutku odgovaraju.

Urednik BHT1 Dejan Petrović je zaključio da je saradnja medija neophodna kako bi ne samo Brčko distrikt, nego i drugi prostori u BiH bili vidljiviji, odnono medijski pokriveni.

Predstavnici medija, akademske zajednice, međunarodnih organizacija, vlasti Distrikta te domaćih regulatornih i smaoregulatornih tijela na konferenciji danas razmatraju probleme i mogućnosti poboljšanja medijske vidljivosti Brčko distrikta u javnom prostoru BiH.

Preuzmite VIDEO

(FENA) M. L.

Izdvojeno