bdf.brcko@gmail.com

Zašto nije usvojen Plan reformi BiH? Forto optužuje SDA: SDA odgovara: Ne može pristati na Dodikove ultimatume

Ministar komunikacija i prometa BiH i predsjednik Naše stranke Edin Forto optužio je Stranku demokratske akcije navodeći da odbijaju podržati plan reformi iz Plana rasta.

“Ne vjerujem dok ovo pišem, ali SDA je posredstvom svoja 4 kantonalna premijera odbila podržati plan reformi iz plana rasta.
Čini se da su građani pretjerano pozitivno reagovali na iskorake BiH na evropskom putu i previše smo pohvala dobili iz Brisela. Odlučili su u SDA da zakoče evropski put i uskrate novac građanima i firmama u cijeloj BiH. Na ovakvo nerazumno ponašanje smo navikli iz RS, ali evo, SDA ima primjedbe”, napisao je Forto na društvenim mrežama.

Podsjećamo, Plan reformi je uslov za uplatu prve tranše pomoći, ali BiH rizikuje da ostane ne samo bez prve transakcije iz EK, već potpuno izvan programa iz kojeg bi mogla računati na više od milijardu eura.

 

REAKCIJA KOLEGIJA SDA: Ne mogu se iz Reformske agende uklanjati dijelovi koji se odnose na poštivanje odluka Ustavnog suda BiH

“Smatramo da je Nacrt Reformske agende potrebno što prije usaglasiti i uputiti Evropskoj komisiji, ali da se iz dokumenta ne mogu uklanjati dijelovi koji se odnose na poštivanje odluka Ustavnog suda BiH”, navode iz SDA.

Kolegij SDA podržao je stav premijera četiri kantona (TK, ZDK, USK i SBK) da daju uslovnu saglasnost na tekst Nacrta Reformske agende, kojeg je potrebno uputiti Evropskoj komisiji na dalju proceduru.

“Smatramo da je Nacrt Reformske agende potrebno što prije usaglasiti i uputiti Evropskoj komisiji, ali da se iz dokumenta ne mogu uklanjati dijelovi koji se odnose na poštivanje odluka Ustavnog suda BiH.

Neprihvatljivim smatramo da iz cijelog dokumenta bude brisan termin “državni”, da se državne institucije kao nosioci aktivnosti zamjenjuju entitetskim, da se uvodi entitetski i etnički veto u odlučivanju tamo gdje ga do sad nije bilo, te da se na listi indikativnih projekata koji će biti finansirani nalaze uglavnom projekti iz entiteta RS i kantona sa hrvatskim većinom, dok su zapostavljeni kantoni sa bošnjačkom većinom.

Udovoljavanje ultimatumima iz entiteta RS ne može proizvesti Program reformi kakav je potreban Bosni i Hercegovini i njenim građanima”, navode iz SDA.

Izdvojeno