bdf.brcko@gmail.com

Predstavljanje knjige “Geografija nestanka” Emira Suljagića

Emir Suljagić rođen je 1975. u Ljuboviji. Odrastao je u Bratuncu iz kojeg je u maju 1992. S porodicom izbjegao u Srebrenicu. Imao je sedamnaest godina kada je započela opsada Srebrenice. Od 1993. radio je kao prevodilac za vojne posmatrače Ujedinjenih Nacija (UNMO).

Od 2002. do 2004. godine, izvještavao je za Dane i londonski IWPR s Međunarodnog tribunala za zločine počinjene na teritoriji bivše SFRJ u Den Haagu. Završio je Fakultet političkih nauka u Sarajevu, a doktorirao je 2009. u Hamburgu na Institutu za mirovna istraživanja i sigurnosne studije. Obavljao je funkciju ministra obrazovanja i
nauke Kantona Sarajevo. Suljagić je poznat po zalaganju za prava osoba koje su preživjele genocid u Srebrenici.

Između 2012. i 2014, učestvovao je u akcijama "Glasat ću za Srebrenicu” i Koalicija 1. mart”

Trenutno obavlja dužnost direktora Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari. Suljagićeva prva knjiga Razglednica iz groba (2005.) književno je svjedočanstvo o srebreničkom genocidu, a tematikom genocida u Srebrenici i njegovim posljedicama Suljagić se bavi i u svojoj najnovijoj knjizi koja nosi naziv Geografija nestanka.

„Geografija nestanka djelo je kakvih nema puno u našoj kulturi i koje se u svojoj plodnoj hibridnosti, gotovo prirodnom povezivanju subjektivnog i objektivnog, približava, do krajnjih granica, razumijevanju epohe koju smo proživjeli i koju i danas živimo kao trenutnu bosanskohercegovačku stvarnost. Pretpostavke te stvarnosti, put do nje, opisane su u ovom rukopisu na taj način da je ne shvaćamo samo intelektualno, vanjskom racionalizacijom, nego i iznutra, dakle onako kako je i Goethe shvatao razumijevanje u svojoj punini.“
(Vahidin Preljević)

Dom Islahijeta, subota 08.01. 2022. u 18:00

Izdvojeno