bdf.brcko@gmail.com

Sudbina Brčkog ponovo predmet rasprave

U sjenci prvostepene presude Miloradu Dodiku, kao i burnih reakcija aktuelne vlasti u Srpskoj koja je odmah nakon odluke Suda BiH najavljivala radikalne mjere i poteze, “provukla” se vijest da je moguća promjena statusa Brčkog kao zajedničkog distrikta pod upravom Republike Srpske i Federacije BiH.

U saopštenju za javnost, koje je iz OHR pušteno dan prije izricanja presude Dodiku, navedeno je da su se sastali supervizor za Brčko, Luis Krišok i predsjedavajući arbitar Tribunala za Brčko, Klint Vilijamson. Nakon sastanka, navedeno je da Tribunal “pažljivo prati najnovija dešavanja u BiH”.

– Nagoviještene prijetnje rukovodstva Republike Srpske usmjerene protiv državnih institucija i ustavnog poretka BiH mogle bi imati ozbiljne implikacije za Brčko Distrikt. Supervizor Krišok pozvao je sve aktere da poštuju nezavisnost pravosuđa i da izbjegavaju sve radnje koje bi ugrozile ustavni poredak BiH ili državne institucije, ističući da se može pojaviti potreba da Tribunal za Brčko procijeni da li su takve radnje u skladu s odredbama Konačne odluke – navodi se u saopštenju.

Naime, Konačnom odlukom međunarodne arbitraže za Brčko, koja je donijeta 1999. godine, taj grad dobio je status kondominijuma, odnosno distrikta koji predstavlja posebnu teritorijalnu jedinicu u BiH, zajedno sa dva entiteta (Republikom Srpskom i Federacijom BiH).

Međutim, tzv. konačna odluka podložna je “korekcijama” ukoliko dođe do promjena u strukturi BiH, pa tako Tribunal za Brčko može donijeti odluku da taj grad pripadne Republici Srpskoj ili Federaciji BiH.

Bivši predsjednik SDS i poslanik te stranke u Parlamentu BiH, Mladen Bosić, koji je inače Brčak, za Srpskainfo kaže da je njegov rodni grad dobio status distrikta upravo iz razloga što je to strateški najosjetljivija tačka u BiH.

– To poglavlje nikad nije zatvoreno upravo zato da bi se statusom Brčkog u budućnosti moglo manipulisati oko političkih kriza. To je ono na šta se poziva i sadašnji supervizor za Brčko i arbitar, jer je u Konačnoj odluci rečeno da ukoliko bi se nešto drastično promijenilo može doći do promjene odluke i da Brčko bude dodijeljeno nekom od entiteta. Očigledno, oni smatraju da je to sada Federacija BiH – kaže Bosić.

On tvrdi da lider SNSD Milorad Dodik sve to dobro zna, podsjećajući da je Dodikova uloga oko Brčkog, prema njegovim riječima, u prošlosti bila sramna.

– Upravo za vrijeme njegovog (Dodikovog) vladanja donijeta je takva arbitražna odluka. Ako se sjećate, on je navodno tada čak i podnio ostavku u znak protesta kako bi se “oprao”, ali je kasnije sve prihvatio i nastavio sasvim normalno da vlada, na taj način legalizujući odluku. Jedina promjena Ustava BiH u parlamentu desila se na uvrštavanju statusa Brčkog u Ustav BiH kao distrikta, odnosno definitivno odvajanje od mogućnosti Republike Srpske da traži svoje rješenje oko toga, i to zahvaljujući glasovima SNSD – ističe Bosić.

Na pitanje da li misli da postoji realna opasnost od pripajanja Brčkog Federaciji BiH, Bosić odgovara da je status tog grada i ostavljen tako da bi “bio ventil za buduće krize”. Dodik je, kako tvrdi, svjestan toga i zato nikad ne pominje kako misli odvojiti Republiku Srpsku od BiH, a da ona ne bude sastavljena iz dva dijela, imajući u vidu status Brčkog.

– To nije nepoznato Dodiku. Ne znam šta će on da radi u narednom periodu ali očigledno je da su prijašnje krize uvijek završavale po istom modelu. Podigne se gužva, a zatim se slegne prašina i ništa se ne dogodi. Vidim da je Dodik u nekakvom posebnom psihičkom stanju. Vidi se da je nervozniji i mislim da ni on sam ne zna šta će uraditi, jer svaka dva sata daje različite izjave – od najava otcjepljenja Republike Srpske od BiH, do poniznih molbi za razgovore u Sarajevu – kaže Bosić.

Profesor i pravnik Petar Kunić, inače jedan od najboljih poznavaoca Dejtonskog sporazuma na ovim prostorima, za Srpskainfo kaže da uzimajući u obzir vrijeme u kojem živimo i aktuelna geopolitička kretanja, ništa nije isključeno kad je u pitanju status Brčkog.

– Ovo je vrijeme kad vlada sila i pravo je bačeno u ćošak. Sve je moguće. Zato treba biti oprezan oko svih stvari. Pravnog osnova za preispitivanje statusa Brčkog nema, ali ako se bude pitala politika – sve je moguće. Nemamo više prepoznatljivih političkih stavova niti imamo uređen prostor gdje možete prepoznati određene političke stavove – smatra Kunić.

Srpskainfo

Izdvojeno