Pokušaj preslagivanja vladajuće većine na državnom nivou, istovremeno prati pokušaj smjena onih kantonalnih vlada u FBiH na čijem su čelu, odnosno u kojima participiraju kadrovi SDA.Nakon što je smijenjena Vlada Tuzlanskog kantona i formirana nova većina u tom kantonu u kojoj nema kadrova SDA, Raport saznaje da se razmatraju nove većine bez SDA u Zeničko-dobojskom i u Unsko-sanskom kantonu.
HLADA TUŠ NA TUŠ(NJU)
Iako je na federalnom i državnom nivou SDA najveći kritičar stranaka “Trojke” i njihove politike koju žestoko napadaju i proglašavaju je čak i antidržavnom i izdajničkom, te upravo SDA stoji iza nedavnog propalog pokušaja smjene Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova i predsjednika NiP-a, u USK je donedavno “cvjetala ljubav” između SDP-a i NiP-a koji su na drugim nivoima vlasti ljuti rivali.
No, godinu i po uoči narednih općih izbora u BiH, počele su turbulencije i komešanja u aktuelnoj većini u USK-a, a naši izvori tvrde da je pitanje dana kada će biti upućen zahtjev u Skupštini USK-a za prekompoziciju vlasti.
Kako saznaje Raport, na tome najviše s nivoa viših stranačkih organa insistira SDP BiH čiji je stav da koaliranjem s SDA uoči predstojećih izbora omogućavaju da ih “tuku njihovim oružjem”, odnosno davanjem mogućnosti SDA da vode kampanju s pozicije vlasti, znatno umanjuje šanse stranaka Trojke“ da na idućim izborima na tom području ostvare bolji izborni rezultat nego ranije.
Navodno je kroz neformalne pregovore, izbacivanje SDA na području USK-a već dobilo podršku lidera “Trojke”.
Ali, prema tvrdnjama naših sagovornika takav stav izazvao je i određene unutrašnje podjele i neslaganje u NiP-u u USK čiji se dio protivi potencijalnom ulasku u vlast NESBiH koji ima poslanički kapacitet kao SDA i omogućava stvaranje nove većine s “Trojkom”.
U ZDK je situacija još teža. Trenutno vladajuća koalicija ima sigurnih 20 ruku, ali iz Trojke se nadaju da bi neki od partnera mogli okrenuti leđa SDA.
Akteri pregovora u ZDK za formiranje nove većine uzdaju se i u to da bi moglo doći do poboljšanja odnosa između “Trojke” i BHI Fuada Kasumovića koji su na tamošnjem, lokalnom nivou narušeni još od 2023. godine, a što je tada i iskoristila SDA i formirala aktuelnu većinu i vlast.
U trojki bi ako to ne govore glasno prihvatili i preletače, a hoće li ih biti teško je prognozirati.
KAKO JE DOŠLO DO OVOGA?
Prvi razlog je pogrešno pozicioniranje SDA u trenutku kad je Trojka raskinula koaliciju sa SNSD-om i pokrenula smjenu kadrova ove stranke iz držvanih institucija. Umjesto da zauzme konstruktivan stav, SDA se više priklonila SNSD-u u kopušaju smjene minsitra vanjskih poslova Elmedina Konakvoća. Koliko god to bilo principijelne naravi u konačnici se stekao dojam da je SDA više bila na strani one polovine stranaka u kojoj su bile SNSD i HDZ.
Očito je Bakir Izetbegović napravio istu grešku u obračunu sa Konakovićem kakvu je godinama činio u obračunu sa Fahrudinom Radončićem. Takvi patološki sukobi koji frustriraju naciju, redovito mu seobiju o glavu !
Čak je predsjednik SDA sebi dozvolio da bude izmenipuliran od strane Milorada Dodika s kojim je obavio i telefonski rzagovor na tu temu. Potom je Dragan Čović također izjavio kako HDZ na nekim nivoima razgovara i sa SDA-om itd. A gdje je Izetbegović tu je i turksi predsjednik Recep Tayip Erdogan koji je navodno razgovarao sa Dodikom i ponudio mu novac ukoliko omoguči SDA-u povratka u vlast. Ovu informaciju su deomantirali iz Erdoganovog kabineta, ali „perje se prosulo niz čaršiju“.
Tako da je SDA nakon ove runde Izetbegovićevog nadmudrivanja na koncu izgubila političke poene. Jer ako Trojka i ne uspije izbaciti SNSD iz vlasti, javnost će cijeniti njihov pokušaj udara na SNSD, dok će smatrati da bi opet rado SDA obnovila staru koaliciju sa HDZ-om i SNSD-om kako bi se „po vertikali“ vratila u vlast.
Drugi problem je se tiče isključivo kadrovskih struktura SDA unutar koji se vode pritajeni frakcijski sukobi. Razultat takvih sukoba je gubitak vlasti u Tuzlanskom kantonu.
Naprosto je nevjerovatno da SDA ne može politički izdominirati u regiji iz koje potječe reisusl-ulema Husein Kavazović koji slovi kao notorni esedeaovac. Iz te regije su potom dvojica visoko pozicioniranih političara Safet Sotić i Adil Osmanović koji su opet kadar iz struktura Islamske zajednice. Osmanović je kao kadar Sulejmana Tihića davno izgubio povjerenje Izetbegovića. Svesten toga potpuno se povukao sa političke scene. On naprosto figurira kao „ćutolog“ u Centrali SDA.
Dok Softić kao „desna ruka“ reisa Kavazovića još uvijek visoko kotira u stranačkoj piramidi moći. Privatno ej ostvario sve svoje ambicije, pa je čak i suprugu uspio „ugurati“ u Ustavni sud BiH.
Inače ne uživa simpatije samog Izetbegovića, kao što ne uživa ugled u stranačkoj bazi iz koje dolazi. Bio je ponižavan od strane rahmetli Mirsada Kukića Kuke toliko da ga je ovaj šutirao nogom u zadnjicu i smjenjivao sa stranačkih funkcija kad god je htio.
Baš takvi moćnici poput tajkuna Abdurahmana Hodžića i Smaje Mandžića, koji su preuzeli SDA nakon što se Kukić odmetnuo, danas dominiraju u SDA-u. Sotić je samo stranački fikus.
Postoji još bar desetak razloga zbog čega se ovakve stvari dešavaju SDA-u, da od gotovine prave veresiju, i svi se tiču kadrovske politike stranke. Izetbegović neće ili ne smije da se pozabavi time!
(TBT, Tim za analitiku)