bdf.brcko@gmail.com

Javnost u Brčkom potresao slučaj smrti maloljetnika, svemu prethodilo korištenje oružja

Vršnjačko nasilje javlja se kao sve učestaliji društveni problem u savremeno doba. Nesređeni porodični odnosi, pojava modernih tehnologija koje donose i nove negativne trendove često uzrokuju udaljavanje roditelja od djece. Istražili smo šta je potrebno uraditi da bi se smanjila ova pojava.

Javnost u Brčko distriktu prije nekoliko dana je potresao slučaj smrti maloljetnika u naselju Ilićka. Svemu je prethodilo korištenje oružja, koje je završilo u rukama maloljetnih osoba, a okončalo tragično.

„Izuzeti su predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem toku krivičnog postupka. Naređeno je izvođenje obdukcije i preduzimanje drugih vještačenja, kako bi se nesumnjivo utvrdio način nanošenja povreda ovog lica i uzrok smrti. Po utvrđivanju svih rezultata naređenih istražnih radnji, Tužilaštvo će definisati daljnje mjere“, rekao je Samir Beganović, portparol Tužilaštva Brčko distrikta BiH.

Bez obzira na to šta će istraga utvrditi, sigurno je da ovaj slučaj treba ozbiljno posmatrati, te pronaći odgovore na više pitanja. Ono ključno – ko je odgovoran za ovu tragediju?

„Vaspitni proces ne bi trebalo da uveličava oružje, kao što je to dio određenih kultura. Psihološko-pedagoške službe trebalo bi više da govore sa svojim učenicima o ovoj temi, kako bi preventivno djelovali. Naravno, pored ovoga svega, najveću ulogu u sprečavanju vanrednih događaja ima porodica”, ističe psihologinja Dajana Rikanović.

Na području ove lokalne zajednice sve je učestalija pojava vršnjačkog nasilja. Tu je veoma bitna uloga prosvjetnih radnika koji razgovaraju s roditeljima i djecom.

„Kad dođu, oni definitivno odluče da sebi pomognu, jer vide da takvi oblici ponašanja nemaju prolaznu osnovu i onda se odluče za promjenu obrasca. To se postiže razgovorom i nekim dogovorom, stavljanjem zadataka pred njih koje oni pretežno uspješno rješavaju“, objašnjava mr. sc. Edina Osmić-Šadić, psihoterapeut u edukaciji.

Razgovor je, dakle, a posebno preventivni prva stepenica u suzbijanju vršnjačkog nasilja. Samo tako, i to angažmanom cjelokupne društvene sredine djeci možemo pružiti sretnije odrastanje, a kasnije i bolji život u kojem nepažnjom neće ugroziti tuđi. Slučaj sa početka priče nas tjera na to. A nameće i još jednu obavezu – da što prije bude razmotreno uvođenje strožih zakonskih procedura za korištenje oružja u Brčko distriktu, ali i cijeloj Bosni i Hercegovini.

federalna.ba

Izdvojeno